bez obalu

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa stane, ak budete každý deň robiť všetko rovnako? O nič lepšie ako včera? Alebo sa snažíte deň čo deň pracovať na svojej kariére, postave a zveľaďovaní svojho príbytku?

Medzi všetkými dennými povinnosťami sa úprimne dosť málo z nás zamyslí nad tým, čo sa stane s našou planétou a životným prostredím, ak budeme naďalej fungovať zaužívanými spôsobmi. Či už sa máte rozhodnúť byť viac „EKO“ kvôli životnému prostrediu, šetreniu peňazí, alebo by ste jednoducho chceli byť súčasťou najnovších trendov vedzte, že naša planéta sa vám poďakuje.

Vďaka EKO životu môžete svojou troškou prispieť k lepšiemu prostrediu okolo seba, zdravšej krajine, svetu…

Chcete sa aj vy stať hrdinom/hrdinkou?

Ak áno, ideme do toho s vami, prinášame vám preto zopár rád, ako na to, aby ste v tom nemali chaos aj ak ste náhodou ešte začiatočník.

Vypnite to

Šetrenie energie je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré vieme urobiť, aby sme zredukovali uhlíkovú stopu. Neustále pripojenie spotrebičov do elektrickej siete zbytočne spotrebúva energiu. Pokiaľ ich zrovna nepoužívate, jednoducho ich nechajte vypnuté. Nielen, že sa tak vyhnete nežiaducemu elektro smogu v domácnosti, ktorý nepriaznivo vplýva na naše zdravie, ale ušetríte aj na účtoch za energie a prispejete k zdravšej planéte.

Čo je uhlíková stopa? Uhlíková stopa je podmnožina ekologickej stopy, teda je to súčasť vyjadrenia celkového dopadu ľudských aktivít na životné prostredie. Vo všeobecnosti sa pod uhlíkovou stopou rozumie objem emisií takých plynov, ktoré majú dopad na podnebie Zeme, pričom tieto emisie sú spôsobené človekom…(viac google).

EKO technológie

Chcete byť „premakanejší“ ako len vedieť vypnúť spotrebiče? Skúste investovať do eko technológií. Uistite sa, že elektronika, ktorú vlastníte je energeticky efektívna. Takto ušetríte omnoho viac energie aj počas doby, kedy sú spotrebiče zapnuté a používané = opäť šetríte všetko, čo v bode 1.

Obnoviteľné zdroje

Výmena dodávateľa energie za toho, ktorý poskytuje energiu z obnoviteľných zdrojov je skvelý krok. Obnoviteľné zdroje elektriny sa späť vracajú k svojmu podielu pred objavením masového využívania fosílnych palív.

Slovensko sa v roku 2009 reálne pridalo k väčšine ostatných štátov EU a prijalo zákon o podpore OZE (a KVET) a rok na to MH SR spracovalo “Národný akčný plán pre energiu z obnoviteľných zdrojov”, kde potvrdilo náš záväzok v podielu OZE do roku 2020. Ako si vedieme 4 roky pred koncom tohto obdobia si môžete vyhľadať na internete a na stránkach ministerstva.

Neplytvajte jedlom

Vedeli ste o tom, že potravinový odpad tvorí až 8 % emisií skleníkových plynov? Ročne sa v EÚ vyhodí šialených 88 miliónov ton jedla. Na Slovensku tvorí podľa odhadov biologický odpad až 40 – 50 % komunálneho odpadu. To už je dôvod zamyslieť sa nad tým čo kúpime a koľko toho uvaríme!

Kompost

Máte možnosť vytvoriť si domáci kompost? Perfektné! Ak už sa vám žiaľ podarilo prešvihnúť dobu spotreby potravín a musíte ich vyradiť, nehádžte ich do koša, ale do kompostu. Získate tak nielen prírodné hnojivo, ktoré bude osožné pre vašu zelenú záhradu, ale znížite tým aj množstvo odpadu, ktoré sa ukladá na skládku. A keďže sa anaeróbne nerozloží, nedochádza k hromadeniu metánového plynu.

Na nákup s vlastnými „sáčkami“ na ovocie, zeleninu.

Recyklovať, recyklovať, recyklovať

Skutočne, ak sa trochu lepšie zamyslíte, zreckylovať môžete takmer všetko. Od papiera, cez plasty, batérie až po autá. Predtým ako sa ti v ruke nabudúce ocitne odpad, porozmýšľaj, kde a ako ho najlepšie využiť / hodiť.

Obmedzte plasty

Zdá sa, že plast si našiel cestu do každého aspektu nášho života. Aj keď sa to môže zdať náročné, vzdať sa ho je jednoduchšie ako si myslíte. Vezmite si na nákup vlastnú plátenú tašku, ovocie vážte bez sáčku a vložte ho do recyklovateľného vrecka, alebo si pokojne vložte po odvážení všetku ovocie a zeleninu do jediného a nálepky naň prilepte. Pani predavačku tak isto nepotešíte, ale našu Zem áno!

7 spôsobov ako obmedziť plasty vo vašom živote :

  1. Povedzte NIE plastovým taškám a igelitkám,
  2. Vyraďte jednorázové plasty (ako napríklad slamky, platové poháriky)
  3. Zaobstarajte si vlastnú fľašu, ktorú môžete používať dlhodobo (sklo, BPA free plasty),
  4. Prestaňte fajčiť (plastové filtre),
  5. Zorganizujte čistiacu brigádu,
  6. Nakupujte v „eko friendy“ zodpovedných reťazcoch (oblečenie, obuv, potraviny)

Naše tyčinky si už taktiež môžete v mnohých obchodoch kúpiť bez obalu, len tak, bezpečne uložené v zakrytej nádobe. Nezabudnite si priniesť dózu ?

LED

LED žiarovky vydržia nielen dlhšie ako bežné žiarovky, ale sú oveľa efektívnejšie! V praxi to znamená, že nielen svietite za použitia menšieho množstva energie, ale dokonca ich netreba tak často meniť. Navyše sú k dispozícii v rôznych jasoch a prevedeniach, takže si môžete skutočne prispôsobiť osvetlenie podľa potrieb využitia a miestnosti.

Izolácia

Domy aj byty, ktoré nie sú dobre izolované je oveľa náročnejšie vykúriť a tiež aj vychladiť. Keď je zima, je v nich chladno, v lete zas na nevydržanie. Izolácia príbytku je nie len skvelou investíciou v rámci ekonomického hľadiska, ale ušetrí prostrediu prebytočnú energiu vynaloženú na vykurovanie a klimatizáciu.

Donáška potravín

Tento zatiaľ viac-menej zahraničný zvyk je skvelým spôsobom ako ušetriť nie len čas a peniaze za pohonné hmoty a navyše si uľahčiť život, ale je tiež EKO. Kuriér s vašim nákupom totiž isto brázdi aj niekde okolo vašej ulice.

TIP: Predstavte si koľko emisií a pohonných hmôt sa ušetrí, keď na tento nápad nahovoríte ešte aj zopár susedov? ? Wau!

Oprava

Mnohí z nás už dnes dostatok finančných prostriedkov na to, aby rozmýšľali skôr o kúpe novej veci ako oprave tej, ktorá sa im pokazí. Takto ale vzniká extrémne veľa elektro či iného odpadu. Skúste nabudúce popremýšľať, či je kúpa nového výrobku skutočne nevyhnutná.

EKO čistiace prostriedky

Veľa čistiacich prostriedkov obsahuje škodlivé chemikálie, ktoré nie sú pre životné prostredie ani náhodou priateľské a ich zneškodnenie je veľmi náročné. Opakované vystavovanie sa takýmto agresívnym prostriedkom tiež môže byť nebezpečné pre naše zdravie a malé deti. Riziko nastáva hlavne tým, že tieto prostriedky vylievame spolu s vodou, ktorú pre život tak potrebujeme. Skúste doma využiť čistenie pomocou tradičných prostriedkov akými sú ocot, soľ, citrón, sóda bikarbóna a pod.

Bez auta

Jednoducho choďte peši alebo na bicykli či verejnou dopravou. Jazda, pokiaľ zrovna nie ste v elektrickom vozidle nie je vôbec ekologickou záležitosťou a vo veľkej miere prispieva k vašej uhlíkovej stope.

Nakupujte z okolitých zdrojov

Od odevov po jedlo, čím bližšie k domovu sa tieto výrobky vyrábajú a predávajú tým menšiu uhlíkovú stopu majú logicky za sebou. Nielen, že takto podporíte miestu ekonomiku, ale aj urobíte niečo pre svoje zdravie a životné prostredie.

Dobrý pocit zo seba samého tiež môže prekvapiť a potešiť.

Pestujte

Vypestovať si vlastnú zeleninu či bylinky nie je len skvelý spôsob ako ušetriť peniaze. Zníži tiež vašu uhlíkovú stopu a budete EKO. Nemáte priestor? Mnoho rastlín sa dá vypestovať aj na balkóne. Takýto koníček je navyše skvelou očistou pre vašu myseľ a sčasti aj pľúca, keďže zelené rastlinky pomôžu filtrovať vzduch.

Strom života

Ekologická udržateľnosť je veľmi dôležitá. Zamysleli ste sa nad tým, koľko stromov sa zhruba vyrúbe na to, aby každý jeden z nás mohol denne fungovať? Nábytok, papier, hygienické potreby…to všetko má svoj pôvod. Pokiaľ máte priestor a možnosť zasaďte vo svojom okolí zopár stromčekov a poučte aj okolie.

Je len na nás ako budeme na ďalej nakladať s prostredím, v ktorom žijeme. Skúste sa venovať detailom. Viete či váš sprchový gél, prášok na pranie, zubná pasta, krém, voda po holení neobsahujú zložky, ktoré sa z vody ťažko odstraňujú? Odstránením chemikálií z vášho života pomôžete aj svojmu zdraviu.

Pripravila : Iveta Škrabáková

X