Čučoriedky obsahujú karotény a tie chránia

Aké vitamíny obsahujú čučoriedky?

My sme dlho rozmýšľali, či si zasadiť čučoriedky. Keď sme videli ako kvitnú našim kamarátom na balkóne, zistili sme, že to zvládneme 🙂

Bežne sa dajú v kvetináči vypestovať „kanadské čučoriedky“ Rozdiel medzi kanadskými a slovenskými je ten, že kanadské čučoriedky sú z vonka modré, z vnútra biele. Slovenské čučoriedky sú z vonka i z vnútra modré.

VITAMÍNY:

Čučoriedky obsahujú karotény a tie chránia imunitný systém a bunky pred baktériami a voľnými radikálmi. Majú tiež vysokú koncentráciu vitamínu C, čo pôsobí preventívne proti prechladnutiu či infekciám.

Čučoriedky obsahujú veľa triesloviny, ktorá podporuje sekréciu slizníc a má protizápalové účinky a ničí baktérie. Taktiež čučoriedky dokážu zahnať hlad, keďže 100g má asi 250 kilojoulov. Okrem toho pomáhajú aj pri znižovaní hmotnosti.

POUŽITIE:

Plody: do muffinov, do koláčov, na dip či omáčku k mäsa z diviny, na kompót, lekvár, zmrzlinu..

Listy: čaj z čučoriedkových listov pijeme pri hnačkových ochoreniach či žalúdočných ťažkostiach

zdroj: kniha Ovocie a Zelenina ako liek

VÝSADBA:

Čučoriedka je ker, ktorý je má rád kyslú pôdu. Preto ak ho sadíme, treba ho zasadiť buď do kvetináča, čím väčší, tým lepšie. Do kvetináča dať kyslú rašelinu, na dno i piesok.

Ak ho sadíme do záhrady, treba vykopať jamu, dať do nej fóliu, trošku ju perforovať a počas sezóny prihnojovať resp pridávať kyslý substrát.

Nemôže sa polievať bežnou chlorovanou vodou. Preto ak ju pestujete na balkóne, radšej zberajte dažďovú vodu, či nechajte domácu vodu odstáť.

Niekedy majú na malé bobuľky zálusk i vtáky. Tak ak si to všimnete, treba v čase dozrievania krík prikriť.

 

X